Festiwal Literackiej Twórczości w Nysie

Kwiecień 1, 2011

Przygoda z poezją zaczyna się od najmłodszych lat. Świetnie to rozumie pewna  dyrektorka szkoły i pasjonaci literatury tam pracujący. Chodzi o Niepubliczną Szkołę Podstawową im. J. Kozarzewskiego z Nysy, zarządzaną przez Danutę Kobyłecką – również poetkę, kobietę wielu pasji, mającą bogate plany związane z kulturą.

Niedawno członkowie Klubu Literackiego „Brzeg” mieli przyjemność uczestniczyć w VIII Festiwalu Literackiej Twórczości Dziecięcej. Romana Więczaszek była jurorką konkursu poetyckiego adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna edycja zgromadziła 43 utwory poetyckie dzieci od 9 do 13 lat. Festiwal miał zasięg  wojewódzki. Nadesłano wiersze z Moszczanki, Brzegu, Przełęku, Goświnowic i nyskich szkół; SP 3 SP 1 SP 10 I NSP.

Niestety, mimo rozpowszechnienia regulaminu przez klub do wszystkich szkół w Brzegu, tylko Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 wzięła w nim udział. I to z wielkim powodzeniem, gdyż jej uczeń Adam Schutz otrzymał trzecią nagrodę, a pięciu uczniom przyznano wyróżnienia – były nimi tomiki R. Więczaszek i słodycze. Wyróżnienia: Jan Hajduk NSP Nysa, Klaudia Jaszczułt  ZSP w Moszczance, Kamila Waśko SP 10 Nysa, Paulina Kozioł SP 10 Nysa  oraz  Julia Pantoł , Julia Borcuch, Paweł  Początek, Mateusza Bartosik, Kornel Rakszawski PSP 5 Brzeg.

I miejsce zdobyła Karolina Worożańska – Zespół Szkolno – Przedszkolny z Moszczanki, II miejsce – Julia Cieśla również z Moszczanki. Wszyscy laureaci cieszyli się z nagród, które były kolorowe i duże. Znaleźli tam  wartościowe książki i słodkości na dalszą drogę pisania. Młodzi autorzy ze wzruszeniem, odświętnie ubrani prezentowali swoje utwory przy mikrofonie. Swój wiersz mógł też powiedzieć każdy uczestnik konkursu.

Uroczystość w Nysie odbyła się w wiosennie przystrojonej sali, goście zostali mile ugoszczeni, dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego. Na sali zasiedli rodzice, babcie, nauczycieli oraz poeci: Janina Łopuch, Romana Klubowicz, Anna Zielińska, które podzieliły się wspomnieniami pierwszych prób „wierszowania”. Podkreśliły, że było to właśnie w szkole podstawowej. W spotkaniu uczestniczyli również sympatycy twórczości dziecięcej pani Anna Kałka i Anna Bartnik . Młodych adeptów sztuki wspierała prezes Uniwersytetu III Wieku Elżbieta Pacyniak.

– Festiwal daje możliwość rozpoznawania własnych możliwości uczniom. Pozwala nawiązać znajomość z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, rozmawiać z dojrzałymi poetami – jurorami festiwalu – twierdzi D. Kobyłecka. – Tradycja ukorzenia i wzmacnia. Przypomnijmy sobie, gdzie błądzą nasze myśli, gdy jest źle? Uciekamy wtedy do wspomnień z dzieciństwa kołysanych rytmami zmieniających się pór roku, zapachem świąt….- dodaje dyrektorka.

Wspomnieniami z kraju lat dziecinnych zaczęła również spotkanie autorskie Romana Więczaszek, która mówiła o inspiracjach twórczych oraz prezentowała swoją nową książkę poetycką „że jesteś”.


Klub Literacki „Brzeg” zaprasza miłośników literatury, ludzi pióra i nie tylko (mile widziana młodzież) w każdy pierwszy piątek miesiąca, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel. 506 694 440, 77 416 36 58 (ZNP). www.klubliterackibrzeg.pl

Zapraszam

na spotkanie autorskie

i prezentację nowej książki poetyckiej pt. „że jesteś…”


  • 15 kwietnia (piątek), godz. 17.30
  • Muzeum Piastów Śląskich – Mała Sala Książęca
  • oprawa muzyczna – Magdalena Jadczyk (skrzypce)


organizatorzy: Klub Literacki „Brzeg”
Muzeum Piastów Śląskich,
Związek Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg


Romana Więczaszek

kontakt@klubliterackibrzeg.pl www.klubliterackibrzeg.pl