Brzeg – spotkanie literacko – muzyczne pt. Miłość – 3.02.2017

Luty 6, 2017

Czy wiecie, ile jest języków miłości? Psychologia rozróżnia pięć: afirmację, IMG_0289czas, dotyk, prezenty, pomoc. Miłość to szerokie pojecie, nikomu nie udało się dotąd jej zdefiniować.  Każdy nosi w sobie jakąś miłość: do partnera, wnuka, kraju, przyrody, poezji… lista jest długa. O bogactwie słowa miłość przekonaliśmy świat przed walentynkami na lutowym spotkaniu w Klubie Literackim „Brzeg”.

Na początku wspomnieliśmy minutą ciszy naszego zmarłego kolegę – poetę i działacza działkowego Zdzisława HERMANA. Od początku istnienia klubu był aktywnym jego członkiem. Zdzisławie, twórz spokojnie na wiecznie zielonych łąkach!

P1140521P1140522Na naszym spotkaniu wszystkie języki miłości zostały ukazane, dominowały uczucia wyrażone w autorskich tekstach. Były też dobre słowa dotyczące twórczych działań, cieszyliśmy się z miło spędzonego czasu, którego zawsze brakuje, gdy rozmawiamy o twórczości. Pojawiły się gesty i buziaki, bo Daniela Gawryjołek przygotowała walentynkowe zabawy. Były dary w formie ozdób, wypieków, a emocjom IMG_0283towarzyszyły czerwone elementy strojów. – Jesteśmy z sobą w kontakcie dzięki comiesięcznym spotkaniom i dzięki internetowi. Dzwonimy do siebie, żeby przeczytać nowy tekst, poradzić się w sprawach językowych. Dziękuję, że jednoczy nas Słowo – wspomniałam prowadząc spotkanie. Wiersze prezentowali: Irena Florkowska, Jadwiga Kozyra, IMG_0280Róża Malczewska, Janusz Mazurkiewicz (żona upiekła poetyckie ciasto), Leszek Pabisiak, Henia Szczerbak (wrażliwe wypowiedzi, walentynkowe ozdoby), Marian Smogur (żona dodała słodkie dary).

Styczeń i luty obfitują w liczne rocznice. Przypomnijmy pokrótce osobistości literackie i niektóre dzieła: ks. Jan Twardowski (wiersze), IMG_0266Agatha Christie (powieści kryminalne), Joseph Kipling (Nagroda Nobla, Księga dżungli), Krzysztof Kamil Baczyński (poeta czasu wojny), Janusz Przymanowski (Czterej pancerni i pies), Alferd Szklarski (Złoto Gór Czarnych), Marian Brandys (Śladami Stasia i Nel), Lewis Carroll (Alicja w Krainie Czarów), Astrid Lindgren (Pippi Långstrump), Aleksander Puszkin – wiersze i bajki (Bajka o śpiącej królewnie), Maria Kownacka (Rogaś z Doliny Roztoki), Seweryna Szmaglewska (Dymy nad Birkenau).

Niezwykłą niespodzianką byli poeci, których dawno już nie widzieliśmy: Mariusz JAROSZ  i Michał RĘPALSKI z Lewina Brzeskiego – poeci, którzy publikowali w naszym almanachu „To tylko przerwa w locie” i w „Zaczarowanych wierszach”. Okazało się, że piszą nadal, bo przecież „Poezja jest choroba niektórych ludzi, podobnie jak perła jest cierpieniem ostrygi” (Heinrich Heine).

…………………………………………………………………………………………

ś.p. ZDZISŁAW HERMAN

„Lwów”

Jakby rozbiorów było mało,

Część ojczyzny tam zostało.

Tam radości i też smutki,

Choć ten kraj jest malutki.

Tam Ojczyzna, Lwów kochany,

Tak drogiego już nie mamy.

Tam zostały łezki rosy

I też krwawe nasze losy.

Tam zostały sny, marzenia,

Figlów naszych rozgrzeszenia.

My miłością się wzmocnimy,

Razem wspólnie tam wrócimy.

Trudno słowom tym uwierzyć

I z potęgą tą się zmierzyć.

W śnie wymarzyć Wallenroda,

By powstała ta przygoda.

/z almanachu “Szukam obrazów wśród niepokojów”, Brzeg 200/

………………………………………………………………………..

Mariusz Jarosz

 ” W twoich oczach miła”

 W twoich oczach miła
Coś pięknego jest
Czy to są kryształy
Nie wylanych łez
Tak to promienie
Wschodzącego słońca
I uśmiechu Twego
Który nie ma końca
W Twoich oczach płyną
Radości promienie
Powiedz mi dziewczyno
Skąd masz to spojrzenie
Są w nich także słońce
Księżyc oraz gwiazdy
Które pięknie świecą
I nigdy nie zgasły
A może to złoto
Srebro czy platyna
Bo z takim spojrzeniem
Ty jesteś jedyna
W oczach Twoich widzę
Wodę śnieg i deszcz
Śmiej się ze mnie proszę
Jeśli tego chcesz

……………………………………………………………………..

Tekst: Romana Więczaszek. Informacje: www.klubliterackibrzeg. pl, tel. 506 694 lub 77 416 36 98 (ZNP). Następne spotkanie „Przedwiosenność” odbędzie się w Zamku Piastów Śląskich 3 marca (piątek). Program poetycko-muzyczny z elementami kabaretu – autorzy z Dobrzenia Wielkiego. Wstęp wolny!