Zamek Piastów Śląskich – spotkanie Klubu Literackiego „Brzeg” – „PantaŁYK” – 3.03.2017

Marzec 11, 2017

P1140566Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek” – tak w czasach starożytnych twierdził Cyceron – takie miałam skojarzenie, gdy stanęłam z mikrofonem w Sali Pinottiego w naszym Zamku. Było to 3 marca b.r. , spotkanie miało tytuł „Przedwiosenność”. Wśród publiczności w kolorowych reflektorach migały żółte i zielone elementy stroju, panowie mieli takiegoż koloru krawaty lub kwiaty w butonierce. Były to kolory-bilety P1140599wstępu na imprezę. Wiosenne dary – forsycje, bukszpan, żonkile, motyle powędrowały na stół, przy którym siedzieli nasi goście – pasjonaci słowa i muzyki P1140556grupa teatralna PANTAŁYK z Dobrzenia Wielkiego. Zespół powstał w ubiegłym roku, jego inicjatorem jest Franciszek SOŚNIK: – Jeszcze nigdy nie P1140595występowaliśmy w tak pięknej sali – dzielił się wrażeniami. – P1140592Czuliśmy dobry kontakt z publicznością. Najważniejsze, że ludzie chcą usłyszeć piękne słowa…poza polityką. Lubimy się dzielić swoją twórczością.

P1140550Kustosz i historyk muzeum Teresa PIASECKA powitała przybyłych z przekonaniem dobrych wrażeń; po czym z wierszem i piosenką własnego autorstwa wystąpiła P1140548Monika SZCZYPIOR. Program grupy PantaŁyk zapamiętamy na długo, podziałał na nasze serca, wzruszał, ale też i bawił, bo aktorzy mają świetny talent P1140589kabaretowy. Należy podkreślić, że aktorzy prezentowali własne teksty, a takie mówi się bardzo emocjonalnie. P1140575Były to wiersze: Ewy Danuty ORZESZYNY, Zdzisława SOŚNIKA, Grzegorza MAZURA. Podziwialiśmy naszych gości! Wiele godzin spędzili na próbach w miejscu spotkań …w piwnicy, którą bardzo lubią. P1140553Zauroczył nas operowym głosem młody talent z Ukrainy (student z Opola) Jurij MYKYTIUK, grał na bandurze. Śpiewali Gabriela KOLLMAN i Adam URBANIAK, który stworzył muzykę do wierszy oraz zadbał o sprzęt i oświetlenie. Jadwiga WROŃSKA – starsza pani (dawna ich nauczycielka) recytowała z pamięci i z energią. W scence teatralnej wystapił też Wiktor STISLA.

P1140581Dedykacją dla gości były wiersze młodych autorów – uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, którzy bardzo licznie ożywili wieczór. Dziękujemy polonistce Małgorzacie GUZIAK-BRODZIŃSKIEJ. Nieco starsi autorzy również prezentowali utwory własnego autorstwa: z Opola przybył Piotr ŻARCZYŃSKI, z Brzegu P1140559Anna CZAJKOWSKA i jako młoda mama znalazła chwilę na poezję. Ponadto prezentowali wiersze: Jadwiga KOZYRA, Leszek PABISIAK, Marian SMOGUR.

P1140607Druga część wieczoru, przy słodkościach i kawce przeobraziła się w sali ratuszowej Klubu w prawdziwy twórczy koncert. Koleżanki Lucyna Ścisłowicz, Czesia Derlatka i Anna Koziarska wyczarowały w sali kawiarnię. Było słodko i bardzo gościnnie. Jurij śpiewał z radością narodowe pieśni, grał i wtórował Grzegorz oraz Wiktor. Aktor z kabaretu Związku Emerytów Marek Raczyński rozśmieszył nas monologiem przed Dniem Kobiet. Wiosna na dobre została zaakcentowana głosem wokalistki Małgorzaty KALIŃSKIEJ z Lewina Brzeskiego.

Tekst: Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg”, kontakt: 77-416 36 58 (Związek Naucz. Polskiego) lub 506 694 440