Zbigniew Kresowaty – „Artysta – portrecista” – artykuł w Panoramie Powiatu Brzeskiego – nr 10 – 22.03.2017

Marzec 23, 2017

Spotk B. Polnar wrz 2009 (2)Zbigniew KRESOWATY – artysta malarz, krytyk literacki, publicysta, poeta – kiedy tylko mu czas pozwala, nieodłącznie bywa z małżonką Grażyną na Najazdach Poetów na Zamek Piastów Śląskich. To nietuzinkowa postać z obfitym czarnem zarostem i długimi włosami, znana wielu ludziom, zwłaszcza tym, którzy czytają pisma kulturalne. Kocha malować portrety i wykonywać różne ilustracje. Klub Literacki „Brzeg” ma miłe wspomnienia, gdyż artysta uczestniczył w komisjach konkursów literackich organizowanych przez klub.

CCF15032017_00000Mam od Z. Kresowatego pamiątkę: portret, który wisi na mojej domowej ścianie. Przyjemność jest podwójna, gdyż niedawno ukazała się książka-album pt. „PORTRETOWISKO” (Starachowice 2017, redakcja Agnieszka i Antoni Dąbrowscy, Wydawnictwo „Radostowa”), w której jest mój portret wraz z informacją i utworami. Autor na stronie tytułowej napisał, że w albumie są: „ Znani, mniej znani…twórcy… osoby ikonne, odnalezione, poszukiwane, poeci, pisarze… plastycy, aktorzy, krytycy, celebryci, malarze, a nawet rozmaite inne cenne osobowości, autorzy oraz sztukmistrzowie, cyrkowcy i aktorzy… niniejsi – podobniejsi… i pokrewne sobie dusze”.

Spotk B. Polnar wrz 2009 (9)Książka jest ładnie wydana, prawie wszystkie portrety są kolorowe. Liczy ok. 500 stron. Sławne osoby: Ernest Bryll, Adam Hanuszkiewicz, Zbigniew Herbert, Krystyna Janda, Czesław Miłosz, Czesław Niemen, Agnieszka Osiecka, Tadeusz Różewicz, Violetta Villas i inne. Postaci portretowane są związane są w różny sposób z artystą. I choć z daleka widział Marię Teresę z Kalkuty i miał tylko przy sobie długopis, uwiecznił podobiznę Świętej. Każdy rysunek to nie jest zdjęcie osoby, to widzenie cech okiem artysty. Czasami aż brak podobieństwa, ale widać nie o to chodzi w dziedzinie portretowania.

KMi L Wrocław 2010Cieszymy się, że zostali uwiecznieni też nasi przyjaciele z klubu: Edmund Borzemski (Korfantów), Andrzej Chodacki (Parczew), Danuta Ewa Orzeszyna (Dobrzeń Wielki), Jerzy Stasiewicz (Nysa), Jan Szczurek (Łącznik).

Jestem w zacnym gronie i z tego powodu … skrzydła mi urosły. Spójrzcie na mój portret namalowany przed laty. Artysta namalował mi… skrzydła. Skąd wiedział, że mi dziś urosną?

Tekst: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”,  77 416 36 58 (ZNP), 506 694 440, www.klubliterackibrzeg.pl
W księgarni WIEDZA znajduje się półka z książkami autorów brzeskich. Zapraszamy!