ŁOSIÓW – pałac – Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – spotkanie – Klub Literacki Brzeg – 7.04.17

Kwiecień 20, 2017

/ Panorama Powiatu nr 15, 19.04.17/

Myślę o pięknie, które nas wczoraj P1140625otaczało: oranżeria pełna kwiatów i światła, szemrzący strumyk między kamieniami; od czasu do czasu plusk rybek. Siedzimy na białych krzesłach, na ścianach obrazy tematycznie związane z naturą (niektóre autorstwa Moniki); lichtarze, świece… i ten odurzający zapach roślin oraz oddychającej ziemi! Myślę, że każdy człowiek, który ma w sobie Piękno i Dobro jest artystą i jest w stanie tworzyć rzeczy piękne. Jeśli potrafi dostrzec piękno jest też artystą, jak pisze C. K. Norwid w „Promethidionie” : „I słuchacz, i widz jest artystą”.

Prezentujemy swoje utwory. Z radością witamy poetę Edmunda 07.04.17 r 004BORZEMSKIEGO z mamą Stanisławą z Korfantowa, Piotra ŻARCZYŃSKIEGO z Opola, członków Klubu Literackiego „Brzeg” i Związku Emerytów, mężów i sympatyków. Koncertuje Małgorzata KALIŃSKA– P1140639wygląda jak nimfa w białej koronkowej sukni do ziemi, we włosach ma różowe kwiaty. Własne kompozycje śpiewa i gra na gitarze Monika SZCZYPIOR – główna organizatorka wieczoru. Gabriela KOLLMANN śpiewa piosenki oparte na tekstach Ewy P1140640Danuty ORZESZYNY (z Dobrzenia Wielkiego). Głosem przeszywającym ciało śpiewa z akompaniamentem P1140660tamburyna Jurij MYKITIUK z Ukrainy (student z UO).

Wybornie brzmią wiersze w tej scenerii. Pierwszą część spotkania poświęcamy Janowi Pawłowi II : „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.  E. Borzemski dzieli się na końcu wrażeniami: – Cytując za Norwidem „różnimy się  pięknie” – P1140634albowiem piękno tkwi w różnorodności. Każda z napotkanych osób sama w sobie jest otwartą księgą, którą można czytać z zainteresowaniem. Na mnie wywarła ogromne wrażenie pani, która opowiedziała w sposób niezwykle przejmujący o swoim spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II (dop.red. Henia Szczerbak). Muzyka, poezja zabrzmiały w tym pięknym miejscu pałacowych wnętrz niezwykle. Na pewno będziemy wspominać te chwile w nadziei, że powrócimy tu jeszcze” – zapewnił coroczny gość Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich.

Wiersze swoje i innych autorów (m.in. Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, naszej koleżanki Marty Łozińskiej), sentencje i myśli  – prezentowali: Edmund Borzemski, Maryla Chlebowska, Benia Fedorowicz, DSC06268Jadwiga Kozyra, Rozalia Malczewska, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiak, Teresa Pantalewicz, Stanisław Przybyło, Monika Szczypior (stworzyła folder z wierszem i dedykowała gościom), Marina Smogur, Piotr Żarczyński i ja – autorka pomysłu tego spotkania.

P1140656Zaskoczyła nas Małgorzata Kalińska, ponieważ…. przeczytała wiersz swojego autorstwa i wykonała dla każdego gościa stroik wiosenny: –  Spotkałam tu ludzi sztuki pełnych romantyzmu i oddania słowu literackiemu. Są to ludzie o różnych talentach, wrażliwi na piękno. Ważne jest to, że potrafimy dzielić się tym, co posiadamy w sercu, w duszy – zauważyła.

20170407_190519_LLSW balowej sali w tonacji łososiowej wzbogaciliśmy się pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim za słodkie dary!), również poezją i piosenkami, wszak temat był „Miłość”. Gdzie byliśmy? Bardzo blisko Brzegu – w pałacu należącym do Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Monika Szczypior: „W stylowych wnętrzach pałacu łosiowskiego (fragm.)

(…) Gdy życie w przyrodzie prężnie się budzi,
moc szczytnych uczuć wzrasta też u ludzi.
Proszę Pań, Panów, wszystkich dostojnych gości…
wiosna to także czas największej miłości,
a skoro ona również jak kwiat rozkwita,
każdy ją w ogrodzie serca swego wita,
bo gdy miesiąc ten barwnie się ukwieci,
odcienie radosnych emocji w duszach roznieci.
Wszak lepiej jest kochać, niż się złościć, gniewać.
Z ukwieconym sercem aż pragnie się śpiewać.
(…) Niechże kwiecień w atmosferze cudownej nam upływa,
do domów rodzinnych dobrodziejstw bez liku przybywa.
Żyjmy w zdrowiu, zgodzie, wesołości, pomyślności.
Niechaj nie braknie uczuciom wiosennej tkliwości.
Niech to spotkanie dzisiejsze przyjemnie nas zaczaruje
i każdy do syta magią jego ochoczo się częstuje!

……………………………………………………………………………….

Artykuł: Romana Więczaszek, Klub Literacki „Brzeg”. Prosimy o kontakt i podzielenie się swoją twórczością bez względu na to, ile masz lat. Możesz przyjść również posłuchać w przyjaznej atmosferze. Mówimy, że każdy człowiek wrażliwy, który do nas przychodzi, to Anioł.

kontakt@klubliterackibrzeg.pl – tel. 506 694 440 – siedziba klubu: ratusz, Sukiennice 2 – ZNP – 77 416 3658