„Zaczarowane wiersze” – Klub Literacki „Brzeg” – PSP 5 – kwiecień 2017

Kwiecień 25, 2017

IMG_6813Książka dla dzieci „Zaczarowane wiersze” (Kraków 2016) wydana własnym nakładem przez autorów Klubu Literackiego „Brzeg” rzuca się w oczy, bo na okładce widniej barwna tęcza, obok której stoją król i dziewczynka-motyl. W samym rogu na zielonej trawie kica mały zajączek. Autorką ilustracji wykorzystanej na okładce jest Maja Sempik z kl. III a Publicznej Szkoły Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Brzegu. Z powodu tego zająca uroczystość wielkanocna w szkole miała nietypowe zakończenie.

IMG_6792Ale zanim o tym przeczytacie, trzeba wiedzieć, że IMG_6763program artystyczny przygotowany przez Lidię KITĘ z uczniami kl. IV a był mocnym przeżyciem dla odbiorców. Widziała go cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście: nauczyciele emerytowani, burmistrz Jerzy IMG_6815WRĘBIAK, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara MROWIEC, rodzice i pracownicy szkoły.

„Jest drabina do nieba
każdemu nią iść trzeba.
Przy drabinie stoi krzyż
każdy z nas go musi nieść.
Sam Pan Jezus go nosił
jak po tym świecie chodził (…)”

IMG_6768IMG_6792Kilka razy w ciszy, bez podkładu muzycznego, młodzież prezentowała z wielką powagą słowa tej tradycyjnej pieśni ludowej. Jest to pieśń prosta, do bólu prawdziwa i przejmująca. Wykonawcy w ciemnych strojach występowali na tle elementów, o których mowa: drabina, kwiecista łąka, chmury. I jak to w życiu bywa, wszystko szybko się zmienia – wydarzył się cud Zmartwychwstania, nastała wiosna, dzieci zatańczyły na ludowo i zaśpiewały wesoło. Byli to uczniowie kl. II e Alicji MEDYŃSKIEJ. Żołto-zielona kolorystyka sceny i aktorów odpowiadała wiosennemu ożywieniu. Na uczniów czekał wspomniany zajączek. IMG_6808Wychowawcy oraz ilustratorzy z kl. III a, III b, III c, III d, których obrazki zostały wybrane do książki, otrzymali książkę w prezencie. Ufundował je Związek Nauczycielstwa Polskiego/ Zarząd Główny w Brzegu. Miałam przyjemność wręczać uczniom wielkanocną  niespodziankę z dyr. Beatą Kulbaką i prezes Związku Barbarą Mrowiec.

……………………………………………………………………………….

Tekst: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”, tel. 506 694 440,  77 416 36 58 (ZNP), www.klubliterackibrzeg.pl. Książka „Zaczarowane wiersze” oraz inne nasze wydania są w księgarni WIEDZA. Zapraszamy!