DO MATKI – wieczór w ŁOSIOWIE – biblioteka/ filia Miejskiej B. w Lewinie Brzeskim – 25.05.2017

Maj 31, 2017

Juliusz SŁOWACKI pisał tęskne listy do matki, był bardzo długo na obczyźnie. Urzeka w nich piękne wyrażanie uczuć; chyba nikt dotąd nie dorównał Słowackiemu: (…) ta więź między nami… Nie umiem jej nazwać żadnym ze znanych mi słów! Jest tajemnicza, magiczna, jak nie z tego świata… I tylko drzewa znają jej imię, szumiąc je tu i w odległym Krzemieńcu. Patrzysz na dom. P1140704A tam pustka. Ale już nie płacz. Odwiedzę Cię świtem – będę świergotać poszarzałymi piórami na parapecie Twojego okna. Rozpoznaj mnie, proszę. I utul mocno, ukołysz swym spokojem, a wtedy zobaczysz te wszystkie doliny, góry morza i jeziora, które dla Ciebie przemierzyłem.  Ach, gdyby można było gwiazdy z nieba zdejmować! Zdjąłbym je wszystkie, bukiet skomponował.

Tak samo jak wiersze do Ciebie układam, karmiąc się nadzieją, że kiedyś Ci je osobiście pokażę, tuląc Twą osobę do siebie w synowskim uścisku. Tak, o tym marzę (…).

P1140710Te i inne fragmenty z listów Słowackiego czytała Czesława DERLATKA na spotkaniu literacko-muzycznym. Jej mama kochała twórczość pisarza, a „Anhellego” znała na pamięć! Z kolei Kraszewski – w  wielu tekstach wyznawał miłość do rodzicielki, wspomniała Krystyna DERLATKA. Przy długim stole, umajonym stokrotkami i bzami spędzieliśmy wzruszające chwile. A to dzięki Ludwice CHOJNACKIEJ, pracującej w bibliotece w Łosiowie (filii Miejskiej Biblioteki/  Lewin Brzeski), która zaprosiła autorów z Klubu Literackiego „Brzeg” . Wśród nas byli członkowie Klubu 20170525_171502Dyskusyjnego Książki oraz polonistka Małgorzata GUZIAK-BRODZIŃSKA z młodymi poetkami z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Dyrektor szkoły  Łukasz DENES wspiera działania dla kultury, wiec było nam miło wysłuchać wierszy o matce podanych przez 20170525_170106młode serca. Prezentowały: Paulina Bielamowicz, Anna Ryba, Monika Świętoniowska.

Monika SZCZYPIOR śpiewała znane i lubiane melodie, toteż nuciliśmy m.in. „O Matce pieśń”  M. Fogga. W Łosiowie czczony 20170525_170551jest kult Maryi Matki Łosiowskiej, ciekawostki historyczne usłyszeliśmy od pani kustosz z pałacu Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Moniki. Miłośc do matki obrazami poetyckimi próbowaliśmy przekazać jak najlepiej. Poezja wywodzi się z serca i tylko poezja mam moc ukazania miłości. Wiersze prezentowali: Irena Florkowska, Alicja Kaim (która obdarowała gości sentencjami własnego autorstwa, była to niespodzianka losowana z koszyczka), Rozalia Malczewska, Jadwiga Kozyra, Leszek 20170525_172612 Pabisiak, Stanisław Przybyło, Marian Smogur, P1140718Romana Więczaszek. Przy delektowaniu się pysznymi ciastami upieczonymi przez panie z biblioteki, wspominaliśmy wypieki swoich mam, czuliśmy zapach dzieciństwa…

Tekst: Romana Więczaszek

……………………………………………………………………………

 Wiersz Pauliny  Bielamowicz – ucz. ZSZ 1/ Brzeg

„Wędrówka”

Powędruję z mamą

choćby po kamieniach.

Pod górę do słońca,

przez chmury do nieba,

z bagażem pełnym

wdzięczności i miłości.

Pójdę dziękując

za obecność przy mnie,

za każde dobre słowo.

Tylko ona mnie rozumie.

Bez niej nic nie potrafię

nawet sama iść…

……………………………………………………………….