I Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej 2017 – konkurs w Brzegu

Lipiec 30, 2017

– Wszystkim państwu, którzy dołożyli się choć ciut- ciut do festiwalu bardzo dziękuję w imieniu opolskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska – powiedziała prezes i redaktorka Radia Opole Halina NABRDALIK na konkursie I Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej. Koncert odbył się 13 lipca na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich.

20170713_190432Dokładam więc jako brzeżanka „ciut-ciut” z wielką przyjemnością. Pani Halina bywała na wielu spotkaniach literackich na Opolszczyźnie i po koncercie rozmowie ze mną rzekła, że lubi poetów i żebyśmy ją zaprosili do Klubu Literackiego „Brzeg”. Imprezę w Brzegu razem z nią prowadził Janusz WÓJCIK z Urzędu Marszałkowskiego, którego znamy z organizacji corocznych Najazdów Poetów na Zamek.

Przygotowania do czterodniowego festiwalu trwały cały rok. Artyści przejechali wiele tysięcy kilometrów, żeby zaśpiewać w Brzegu, reprezentowali Polonię z 20170713_183353dwudziestu pięciu krajów krajów Europy, a także z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nabrdalik podkreśla, że celem spotkań jest poznanie „prawdziwych pereł polskiej kultury narodowej”, o których usłyszał  świat dzięki Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu. Byliśmy dumni, że część konkursowa odbyła się na tle krużganków naszego małego Wawelu. Wzruszające było 20170713_180606słuchanie polskich przebojów z obcym akcentem, zwłaszcza wtedy, gdy śpiewali młodzi ludzie – spadkobiercy tradycji rozrzuconych po świecie Polaków. –  Oni wciąż tęsknią za ojczyzną – mówił starosta Maciej Stefański –  robimy takie przejście do Polski i jeszcze się przy tym fajnie bawimy.

20170713_181717Halina Nabrdalik i Janusz Wójcik – sympatycy Polonii, którzy prawie wszędzie byli osobiście, zaciekawiali słuchaczy ważnymi wiadomościami, dodając osobiste spostrzeżenia. Przegląd konkursowy był różnorodny i pod względem prezentowanych utworów, i pod względem strojów, często z elementami narodowymi danego kraju. W komisji zasiedli: Roman Franaszek, Marzena i Jacek Mielcarkowie, Edward Spyrka, Jarosław Wasik. Publiczność bawiła się świetnie, nucąc znane melodie. Na pewno byłoby więcej mieszkańców, gdyby dostępność informacji była większa. Wszak Brzeg to aktywne środowisko teatralno-taneczno-literacko-muzyczne.

Halina Nabrdalik i Janusz Wójcik oraz przyjaciel festiwalu Radio Opole są pewni, że spotkamy się za rok. My też, bo przecież nie da się zapomnieć tradycji Festiwalu Piosenki Polskiej, a Zamek Piastów Śląskich zasługuje na to, żeby mówić o nim w świecie

Wyniki ogłoszono w sobotę w Filharmonii Opolskiej:

I nagroda – w pierwszej edycji festiwalu Magdalena Baryła (Niemcy)

II nagroda – Wiktoria Chomczukowa (Białoruś)

III nagroda – Noemi Macura z zespołem Noemiracles (Czechy).

Wyróżnienia: Elżbieta Oleszkiewicz (Litwa), Barbara Łakota (Czechy), Karolina Pop-Fedorowska (Francja).

Nagrodę im. Juliusza Jacka za szczególne zasługi na rzecz kultury polskiej za granicami kraju otrzymał mieszkający w niemieckim Essen Leonard Paszek.

Tekst: Romana Więczaszek

 

.

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

Ze roztropnością wykazala się Radio Opole

 

Mamy nadzieje, że Panie starosto, że spotkamy się za rok liczymy na to, ze burmistrz się diolaczy do nas

 

 

 

 

Radio Opole przyjacielem I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki

20:00 wspólną kolacja, jutro (13.07) polonusi będą muzycznie rywalizować w Brzegu, w piątek (14.07) zaplanowano zwiedzenia Opola (między innymi Muzeum Polskiej Piosenki). W sobotę (15.07) laureaci konkursu wystąpią na scenie w Filharmonii Opolskiej.

Radio Opole jest współorganizatorem tego wydarzenia