Słońce pomaga poetom… cz. 4 – autorzy Klubu Literackiego „Brzeg”

Sierpień 30, 2017

cz 4. Dziś wiersze Ewy Skarbek i Moniki Szczypior.

Ewa Skarbek prezentuje swoje nowe wierszeOd zarania dziejów SŁOŃCE traktowano jak najważniejsze bóstwo, które daje życie, światło i twórczą energię. Bez słońca nie ma ruchu na ziemi; nie lubimy i czujemy się źle, gdy zbyt długo trwają pochmurne dni. Słońce to płodność w przyrodzie, jego promienie odmładzają i wpływają na duszę człowieka. Leczenie Monika Szczypiorsłońcem nazywa się helioterapią. Gdy przemkną nam wtedy obrazy poetyckie i szybko je zapiszemy, powstaje poezja lub inne formy wyrazu w sztuce. Tylko wtedy tworzymy, gdy jesteśmy nasyceni energią.

Dzielimy się z Czytelnikami naszymi utworami, żeby mocniej doznali dobroczynnej mocy słońca. W poprzednim numerach Panoramy utwory prezentowali: Jadwiga Kozyra, Rozalia Malczewska, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiak, Stanisław Przybyło, Maryla Chlebowska, Halina Kownacka.

EWA SKARBEK – pochodzi z Różyny k/ Łosiowa, obecnie mieszka w Brzegu. Porusza się na wózku inwalidzkim. Mówi, że przytuliła swoją niepełnosprawność i nawet ją lubi. Pisze od szesnastego roku życia. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy (w tym bajki), lubi polską piosenkę i muzykę, zwłaszcza Fr, Chopina. Kocha przyrodę, słońce i ludzi oraz szczery śmiech. Publikuje w prasie, w internecie. Jej utwory są w zbiorze Klubu „To tylko przerwa w locie”, wydała książki poetyckie: „Jestem kroplą rosy”, Perły i koronki”.

 „Koncert

Niebo
pięciolinia rozpięta nad światem

Góry
jak wielkie klucze wiolinowe
niezbędne
nieznikalne
nieruchome
Trzymają w uścisku
srebrne głosy ptaków
i dzwonów w przydrożnej kaplicy

Za chwilę
za mglistą kurtyną
Największy z Dyrygentów
uniesie batutę błyskawicy

Rozpocznie się koncert. /aut. Ewa Skarbek/

…………………………………………………………………………………….

MONIKA SZCZYPIOR – mieszka w Łosiowie, posiada wiele talentów, zna się na architekturze wnętrz, maluje obrazy, wykonuje piękne zdjęcia i przedmioty sztuki. Jest historykiem i dokumentalistką, pisze wiersze, dramaty, powieści i inne formy literackie. Śpiewa, komponuje i gra na gitarze. Pracuje w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, jest kustoszem pałacu w Łosiowie. Publikuje w prasie i w internecie, utwory ukazały się w wydaniach zbiorowych Klubu: „To tylko przerwa w locie”, „Zaczarowane wiersze”.

 „W objęciach lata”

 Smakiem i wonnym zapachem lata

wędruję w snach do twego świata.

W myślach częstuję cię malinami,

dzielę się z tobą też jagodami,

otulam gorącymi słońca promieniami

i obsypuję plażowymi piaskami.

Przez chmary komarów się przedzieramy,

gdy w podwoje lasu bujnego wkraczamy.

Z wiatrem ścieżkami polnymi pędzimy,

między niwami, złotem zbóż obsianymi.

Na miedzach zrywam naręcze rumianków,

na polach zioła zbieram do wianków

i zachwycam się pejzaży urokami,

górskimi stokami, dolinami, jeziorami,

rozkoszuję nieograniczonymi przestrzeniami

i malowniczymi słonka zachodami,

podziwiam gwiazdy ciepłymi nocami,

wygrywam muzykę radości ze świerszczami. /aut.Monika Szczypior/

………………………………………………………………………

 Artykuł ukazał się 24.08.17 w Panoramie Powiatu: Romana Więczaszek, kontakt@klubliterackibrzeg.pl ; tel. 77 416 36 58 /ZNP/, 506 694 440. W księgarni „Wiedza” znajduje się półka z książkami autorów brzeskich. Zapraszamy!