Słońce pomaga poetom…cz.5. – Irena Florkowska, Alicja Kaim

Wrzesień 12, 2017

Słońce  pomaga poetom…

KL Brzeg logo małe do kopiowaniaOd zarania dziejów SŁOŃCE traktowano jak najważniejsze bóstwo, które daje życie, światło i twórczą energię. Bez słońca nie ma ruchu na ziemi; nie lubimy i czujemy się źle, gdy zbyt długo trwają pochmurne dni. Słońce to płodność w przyrodzie, jego promienie odmładzają i wpływają na duszę człowieka. Leczenie słońcem nazywa się helioterapią. Gdy przemkną nam wtedy obrazy poetyckie i szybko je zapiszemy, powstaje poezja, tudzież inne formy wyrazu w sztuce. Tylko wtedy tworzymy, gdy jesteśmy nasyceni energią.

autorzy-foto-z-ksiazkiDzielimy się więc z Czytelnikami naszymi utworami, żeby mocniej doznali dobroczynnej mocy słońca. W poprzednim numerach „Panoramy” utwory prezentowali: Jadwiga Kozyra, Rozalia Malczewska, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiak, Stanisław Przybyło, Maryla Chlebowska, Halina Kownacka, Ewa Skarbek, Monika Szczypior. Dziś następni autorzy…

Irena FLORKOWSKA – mieszka w Brzegu; lubi powieści biograficzne i poezję. Pasjonują ją wiadomości z medycyny. Mówi, że w genach odziedziczyła mały talent aktorski, więc czasami występuje na kabaretowej scenie. Niekiedy myśli układają się w wersy, stąd publikowała w wydaniach zbiorowych Klubu Literackiego „Brzeg”: „To tylko przerwa w locie” oraz w „Zaczarowanych wierszach” (ilustrowana książka dla dzieci).

Irena FlorkowskaNoc

Gwiazdy uśpione drzemią,

sierp księżyca zanurza

swoje rogi w chmurze,

mazidło nocy czerni twarze.

Cisza tajemnic pełna.

Myśli nowe się lęgną i kojarzą,

ziemia szalona pędzi w gwiazdy,

kot się skrada za kominem,

dziecko kwili śpiące.

Złodziej – opryszek czeka chwili,

by w noc ciemną czynić zło.

Kochanków para przytulona

w bajkowych przebywa stronach.

Ta nocy czerń

serce sercu

wyszepcze słodkie tajemnice. /aut. Irena Florkowska/

…………………………………………………………………

Alicja KAIM – mieszka w Lewinie Brzeskim. Mówi, że nie jest poetką, ma tylko „potrzebę”, w słowach zamyka radości życia (częściej bunt, złość i smutek). Ładuje baterie biegając po urokliwych trasach Lewina. Kocha książki, ma zdolności muzyczne i teatralne. Ulubiony poeta to Rafał Wojaczek – zaprzyjaźniony ze śmiercią buntownik. Autorka publikuje w sieci, jej utwory drukiem ukazały się w almanachu Klubu Literackiego „Brzeg”: „To tylko przerwa w locie” i w książce dla dzieci „Zaczarowane wiersze”. W przygotowaniu autorski tom poetycki.

Alicja Kaim - foto Romana Więczaszek „czasem jestem”

 nie jestem

czasem mnie nie ma

niekiedy podążam w nic

muszę iść drogą

wytycznych i reguł

w zasadach ciągle gnić

jednak gdy słońce zaświeci bardziej

i zieleń uderza do głów

nie zważając na konwenanse

zbaczam z wyznaczonych dróg / aut. Alicja Kaim/

……………………………………………………………………….

Artykuł się ukazał w Panoramie Powiatu – sierpień 2017

 Artykuł: Romana Więczaszek – Klub :Literacki BRZEG, tel. 77 416 36 58 /ZNP/, 506 694 440. W księgarni „Wiedza” znajduje się półka z książkami autorów brzeskich. Zapraszamy na pierwsze spotkanie po wakacjach dn. 8 września, g. 16.30, ratusz, I piętro.