Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Brzegu! wycieczka – 28.05.2026
maj 31, 2026WPIS DOKONANY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI CZŁONKINI
WROCŁAWSKIEGO STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW KULTURY
IZABELI MONIKI BILL –
poetki, prozaiczki, aktorki, milośniczki fotografii i obrazów,
a także organizatorki spotkań literacko-muzycznych w Stowarzyszeniu.
Album ze zdjeciami dołączony jest do tekstów na profilach FB:
-Izabela Monika i Romana Więczaszek)
……………………………………………………….
W dniu 28 maja członkowie Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury przyjechali na zaproszenie Romany Więczaszek, prowadzącej Klub Literacki „Brzeg”, aby zagłębić się w historii i kulturze Brzegu, dzięki pasji i bogatej wiedzy przewodniczki Pani MARII BUDZIK. Dołączyli też do nas brzescy twórcy z Klubu.
Zwiedzanie zaczęliśmy od budynku dworca. Po drodze przechodziliśmy obok opuszczonej, ale wciąż zachwycającej oczy, willi Neugebauera. Potem ugościł nas Park Centralny im. J. Czajkowskiego, gdzie dowiedzieliśmy o unikatowych gatunkach mieszkających tu przedstawicieli przyrody. Przywitaliśmy się z okazami sześciu drzew objętych ochroną pomników przyrody: trzy dęby szypułkowe, dąb czerwony, dąb burgundzki oraz lipa srebrzysta. Przewodniczka zapoznała też nas z historią perukowca. Kiedyś w parku było 300 gatunków (nie sztuk) drzew egzotycznych. Ciekawa jest też geneza fontanny Chłopiec z Łabędziem. Łabędź niemy uratował dziecko, które wpadło do fosy. Rodzice chcąc uhonorować pomoc ptaka, ufundowali na tę okoliczność fontannę.
Następnie zobaczyliśmy tulipanowca i minęliśmy amfiteatr oraz stanęliśmy w miejscu nieistniejącej już Kolegiaty św. Jadwigi. Potem przyszła pora ukłonić się unikatowej perle renesansowej Brzegu zwanej Małym Wawelem, czyli Zamkowi i Muzeum Piastów Śląskich. Zapoznaliśmy się z wystawą sarkofagów Piastów Śląskich ukrytych w piwnicach. Poznaliśmy historię Rodu Piastów, zapoczątkowaną przez Władysława II Wygnańca, która zakończyła się po mieczu, wraz ze śmiercią 15-letniego Jerzego IV Wilhelma, ponieważ jego siostra Karolina żyła dłużej.
Na wyższych kondygnacjach nasze oczy cieszyła zachwycająca wystawa zegarów, obrazy, makieta Brzegu oraz marzenie kolekcjonerów – drewniane, bogato rzeźbione, pięknie meble z epoki.
Potem przyszła kolej na Ratusz i unikatowe sale – Rajców i Stropową oraz Skarbiec, gdzie usłyszeliśmy historię o kapsułach czasu, monetach i gęsich piórach do pisania. Niespodzianką była ekspozycja stempli.
Następnie weszliśmy do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie dowiedzieliśmy się o punto stabile, znajdującym się w centrum kościoła. Stojąc pośrodku, dokładnie pod białym gołąbkiem namalowanym na kopule nad nami, widzimy świat normalnie, ale oddalając się od tego miejsca nasz świat ulega zniekształceniu, wali się. Jest to zabieg iluzjonistyczno-architektoniczny. Polega na wywołaniu złudzenia realności malowideł na sklepieniu, elementów architektury ostatniej kondygnacji oraz otwarcia nawy na niebo.
Następnie zwiedziliśmy kościół pw. Św. Mikołaja. Ta gotycka bazylika pierwotnie była luterańska. Wtedy stał obok pomnik Marcina Lutra, który zaginął po II wojnie światowej. Teraz stoi tam pomnik Jana Pawła II. Budowla zadziwia wysokością 10-piętrowego budynku. Warto wspomnieć tu jeszcze o organach czyli pierwszym instrumencie 30-glosowym oraz o wmurowanych w ściany epitafiach.
Na koniec wszyscy usiedliśmy do wspólnej strawy i napitku w brzeskiej Wozowni, gdzie wręczono prezenty oraz podziękowania dla Pani Marii Budzik oraz Romany Więczaszek. Poeci obu grup przeczytali po wierszu. Jeszcze tuż przed pociągiem powrotnym zwiedziliśmy Willę Magnolię. Właściciel, który prowadzi restaurację Wozownia, Pan Janusz Piotrowicz, oprowadził nas po niej. Mogliśmy zobaczyć wiele pięknych i odnowionych antyków.
Za poświęcony nam czas i serce bardzo wszystkim dziękujemy. Na pewno wrócimy po więcej.
………………………………………………………
Art. Izabela Monika Bill – WSTK